Menu Zamknij

Domek w stylu góralskim – jakie sprzęty AGD?

W góralskiej chacie nigdy nie może zabraknąć gości. Tak było od zawsze i z tego słynęli okoliczni mieszkańcy Podhala. Wciąż otwierające się, drewniane i skrzypiące drzwi dawały znak, który świadczył o wielkiej gościnności góralskiego gospodarza. W takiej chacie nie mogło więc zabraknąć pieca, przy którym gotowano i spędzano wspólnie czas.

Góralski wystrój wnętrz

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się projekty budowalne w stylu góralskim. Architekci takich wnętrz stawiają na drewno w każdej postaci. Podłogi i ściany wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Drewniane, skrzypiące podłogi, dębowe deski zamiast tynków na ścianach i kamienne posadzki, to przymusowy element wystroju góralskiej chaty. Chcąc stworzyć niepowtarzalny, zakopiański klimat, należy pamiętać o meblach wykonanych najlepiej u stolarza. Solidne ławy i stoły, drewniane szafy i sosnowe łóżka, nadadzą wnętrzu charakteru iście regionalnego. W góralskim domu nie powinno zabraknąć także pieca kaflowego, który dopełni całości i stworzy swojski klimat. Stanie się wspaniałym elementem nie tylko dekoracyjnym, ale i funkcjonalnym – można będzie się przy nim ogrzać po górskich zimowych wędrówkach lub wysuszyć na nim mokre rękawiczki. I tutaj pojawia się pytanie – jak wkomponować w taki wystrój sprzęt AGD? To nie musi być aż tak duży problem, jednak warto się najpierw dobrze zastanowić zanim podejmiemy decyzję zakupu.

Jak dobrać sprzęt AGD do góralskiego wystroju?

Wiadomym jest, że porządny sprzęt AGD to podstawowa kwestia, jeśli zamierzamy zamieszkać w wiejskiej chacie lub udostępniać ją turystom. Czasy, w których piekło się i gotowało na piecu kaflowym odeszły już dawno w zapomnienie. Dziś chcemy mieć swojski wystrój z jednoczesną możliwością wygody podczas użytkowania takiego domu. Chcąc dobrać sprzęt AGD, możemy się zdecydować na nowoczesność lub styl retro. Przełamanie wiejskiego klimatu modnymi dodatkami będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą do końca rezygnować z innowacyjnych rozwiązań. Proste formy, nowoczesny design, nowatorskie technologie, oświetlenie LED – to wszystko sprawi, że nadamy tradycyjnemu wnętrzu dodatkowego charakteru. Bardzo ważne jest tutaj, aby zachować równowagę w zestawianiu starego z nowym. Nie należy przesadzić w żadną stronę, aby połączenie dwóch styli harmonijnie się przenikało. Jeśli natomiast zależy nam idealnie odwzorowanym, tradycyjnym wystroju naszego góralskiego domu, warto pokusić się o sprzęt AGD w stylu retro. Na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących stylizowane urządzenia, które nawiązują do tradycyjnych rozwiązań z przeszłości. I tutaj stawiamy nie tylko na wizualną stronę sprzętu AGD, ale i praktyczną. Wybieramy raczej kuchenkę gazową, a nie indukcyjną. Retro AGD stanowią nie tylko lodówka czy piekarnik, ale także małe urządzenia, takie jak czajnik czy toster. Na rynku dostępne są nawet okapy w stylu vintage, które znakomicie dopełnią całości. Warto tez wspomnieć, że wymienione wyżej sprzęty kuchenne pomimo archaicznego wyglądu, nie są w żadnym stopniu mniej innowacyjne pod względem funkcjonalności, niż te nowoczesne.

Wiejska, góralska chata to z całą pewnością niepowtarzalny klimat i wyjątkowe miejsce do zamieszkania lub wypoczynku. Decydując się na wybór odpowiedniego wyposażenia takiego wnętrza, należy stosować się do przyjętych przez architektów zasad. Jeśli marzymy o stu procentowym powrocie do przeszłości, to każdy najmniejszy szczegół wystroju powinien do niej nawiązywać. Jeśli natomiast lubimy tradycję łączyć z nowoczesnością, zróbmy to z rozwagą i umiarem.