Menu Zamknij

Najczęściej polecane szlaki w Beskidach Niskich

Beskid niski to bardzo obszerne pasmo górskie, które ma do zaoferowania naprawdę zachwycające szlaki i szczyty. Można postawić na długie, wielogodzinne spacery po bardziej płaskim terenie, wymagające wspinaczki czy krótkie spacery dolinami. Warto zapoznać się z najchętniej polecany mi szlakami.

Szlak Gorlice – Bartne

Jest to jedna z najchętniej wybieranych tras w Beskidzie Niskim. Ponadto Gorlice to idealna miejscowość na stworzenie bazy wypoczynkowej. Szlak ma 24 km i prowadzi do uroczego schroniska w miejscowości Bartne.

Dodatkową atrakcją tego rejonu jest rezerwat przyrody „Kornuta”, który zdecydowanie warto zobaczyć.  Znajdują się w nim m.in. ogromne głazy, a także wiele dzikich zwierząt.

Szlak Izby – Banica

Kolejną, wartą uwagi propozycją jest szlak prowadzący z Izby na Banice. Ta trasa uwzględnia możliwość wejścia na Lanckową, która jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego.

Szlak rozpoczyna się w urokliwej wsi Izba i prowadzi prosto do Przełęczy Beskid, gdzie znajduje się jedno z najbardziej stromych podejść w całym tym paśmie górskim. Kiedy uda się zdobyć szczyt możliwe są dwa warianty dalszej wędrówki: albo krótsza trasa obok potoku Biała, gdzie można zobaczyć m.in. cerkiew św. Michała Archanioła. Drugim rozwiązaniem jest nieco dłuższa trasa omijając cerkiew i prowadząca okrężną drogą do Banicy.

Szlak Bartne – Krempna

Jest to idealna trasa dla osób, które chcą podczas górskiej wędrówki zobaczyć więcej atrakcji architektonicznych. Podążając trasą z Bartnego do Krempna można między innymi zobaczyć cztery drewniane cerkwie. Są to prawdziwe zabytki, które z pewnością warto zobaczyć. Jednak, aby było możliwe dotarcie do nich jedno dnia, ważne jest właściwe zaplanowanie trasy. Warto też rozważyć przejażdżkę samochodem, aby było prościej.

Szlak Bartne – Rozstajne

Ta trasa jest bardziej łagodna i delikatna. Rozpoczyna się w Bartnym i podąża w kierunku bacówki PTTK, aż do wsi Wołowiec. Na końcu trasy można zrobić sobie postój pod Cerkwią matki Bożej, która niewątpliwie jest jednym z największych zabytków.

Trasa od Cerkwi do wsi Rozstajne prowadzi przez piękny fragment terenu wzdłuż rzeki. Interesujące i warte uwagi są przydrożne krzyże, drzewa sądowe czy wejścia do różnych piwniczek. Warto zaznaczyć, że ta trasa jest szczególnie polecana dla osób, które lubią odrobinę przygody u zaskoczenia, ponieważ czasem może się okazać, że będzie konieczne przekroczenie jakiegoś fragmentu rzeczki na dziko, co czasem może być naprawdę trudne – zależy od tego jaki jest stan wody.

Szlak Dukla – Barwinek

Ostatnią trasą w Beskidzie Niskim, o której warto wspomnieć jest specjalny Szlak dla bardziej wytrwałych spacerowiczów. Na całej trasie znajduje się kilka większych podejść, które wymagają niemałej kondycji, a przede wszystkim największe wzniesienie Cergowa.

Ze szczytu można zejść do Zawadzki Rymanowskiej, którą z pewnością warto pozwiedzać, znajduje się w niej niezwykle urokliwa Chatka Studencka, a także cerkiew Narodzenia Bogurodzicy. Ciekawą atrakcją jest także Muzeum Kultury Łemkowskiej, w którym można zobaczyć naprawdę dużo atrakcji dotyczących tamtejszej kultury.

Beskid Niski to zachwycający rejon, który oferuje zwiedzającym bardzo dużo tras mniej lub bardziej wymagających. Przez wyjazdem w tamte strony, warto zapoznać się z dostępnymi propozycjami i zaplanować wędrówkę tak, aby móc zwiedzić wszelkie najpiękniejsze zakamarki. Każda trasa kryje w sobie wiele tajemnic, które trzeba odkryć  i zobaczyć osobiście.