Menu Zamknij

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny zalicza się do najpopularniejszych aranżacji. Wybierają go najczęściej osoby, które lubią wypoczywać na łonie natury. Często można się na niego natknąć w przestrzeniach nawiązujących do wiejskich domów lub w odrestaurowanych dworkach. Czasami w ten sposób urządza się również mieszkania w centrach dużych miast. Powrót do natury jest bowiem szczególnie widoczny w wielkomiejskich metropoliach.

Styl rustykalny – nie tylko do salonu

Salon w stylu rustykalnym to przestrzeń, która charakteryzuje się komfortem, ciepłem i bezpieczną aurą. Stanowi idealne miejsce do wypoczynku po męczącym dniu. W tego rodzaju pokojach panuje błoga atmosfera stworzona przez naturalne drewno, stonowaną kolorystykę, a także niezwykle klimatyczne dekoracje. Najbardziej pożądane są elementy rękodzielnicze, które bardzo mocno kojarzą się z wiejskim otoczeniem. W salonie rustykalnym czasami umieszcza się celowo podniszczone meble, starodawne przedmioty, żywe i suszone kwiaty oraz inne niezwykle ciekawe elementy. Warto dodać, że styl rustykalny sprawdzi się nie tylko w przypadku salonu. Doskonale się zaprezentuje również w kuchni.

Przytulny klimat

Salon rustykalny to przede wszystkim prostota i minimalizm. Odpowiednia ilość dekoracji i mebli powinna być ściśle kontrolowana. Chodzi o to, by całość nie sprawiała wrażenia zagraconego lokum. W tego typu pomieszczeniach nie spotkamy ekskluzywnych połyskujących mebli. Trzeba zatem unikać szklanych stolików, jaskrawych barw, błyszczących frontów czy też wyrafinowanych dodatków. Nie ma tu także miejsca na elementy powstałe z plastiku czy innego sztucznego surowca. Całość powinna być przepełniona przytulnym i ciepłym klimatem. Kolory, które należy uwzględnić, muszą zaliczać się do tak zwanych barw ziemistych. Mowa tu przede wszystkim o butelkowej zieleni, odcieniach brązu, beżu i bieli. Oprócz drewna można tu spotkać, miedź, cegłę oraz kamień. Przy tym należy zdecydowanie unikać kontrastujących ze sobą zestawień oraz intensywnych kolorów.

Meble do rustykalnego salonu

Meble do salonu rustykalnego mają bardzo istotne znaczenie. Dlatego też trzeba dobrze przemyśleć ich wybór. W centrum pomieszczenia można postawić wygodną sofę o stonowanych barwach. W jej najbliższym otoczeniu warto umieścić charakterystyczne dla wiejskich domów fotele oraz kawowy stolik, który będzie pomocny podczas picia herbaty lub czytania książki. Jednak strefa wypoczynkowa to nie wszystko. Trzeba też zadbać o odpowiednią szafkę RTV, regały i kredensy. Bardzo ciekawym urozmaiceniem stylu rustykalnego mogą być także skrzynie z metalowymi ozdobnikami. Najlepiej, gdyby posiadały prosty kształt i były masywne. Idealnie sprawdzą się przedmioty sprawiające wrażenie starych nieco odrapanych i lekko podniszczonych. Ciekawie będą się też prezentować wszelkie pęknięcia. Do poszukiwanych produktów tego typu należą te, które posiadają w swoim deseniu widoczne słoje. Oprócz drewnianych elementów warto wyposażyć salon w meble wykonane z ratanu lub wikliny.

Jakie oświetlenie wybrać?

Dla dopełnienia rustykalnej przestrzeni będziemy potrzebowali odpowiedniego oświetlenia. Naturalnie musimy się w tym przypadku wystrzegać nowoczesnych lamp i zimnego światła. Oświetlenie sufitowe to celowo poszerzane żyrandole. Do tego kinkiety, a także lampy w stylu retro, które swym wyglądem będą nawiązywać do lamp naftowych. Dobrze jest wprowadzić do przestrzeni salonowej świece, które wytworzą piękny nastrój. Szczególnie w długie jesienne i zimowe wieczory, będzie to ciekawa ozdoba. Jednak do najważniejszych elementów tego stylu trzeba zaliczyć kominek. Promienie potrafią wprowadzić do pomieszczenia niezwykle przytulny klimat. A przyjemny dźwięk spalającego się drewna ukoi nerwy i wprowadzi błogi nastrój.