Menu Zamknij

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań to miasto położone nad rzeką Wartą, w województwie wielkopolskim.

Poznań jest niezwykle urokliwy. Obfituje on w wiele zabytków i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Poznań to wyjątkowe poniemieckie miasto, ze wspaniałą architekturą i licznymi atrakcjami. Bez wątpienia warto się tam wybrać o każdej porze roku. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie: co warto zobaczyć w Poznaniu?

Stary Rynek

Stary Rynek w Poznaniu wybudowany jest na planie kwadratu. Charakterystyczne dla Starego Rynku są przepiękne, kolorowe kamieniczki. Najważniejszym budynkiem na rynku jest renesansowy ratusz. Nad zegarem mieszkają mechaniczne koziołki, które o godzinie dwunastej ukazują się oczom patrzących i trykają się. Koziołki te stanowią symbol Poznania. Z wieży ratuszowej, która liczy aż 61 metrów, rozlega się hejnał. Ratusz niegdyś był siedzibą władz miasta. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historii Miasta Poznania.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania. Leży pomiędzy Wartą a Cybiną. Jest to szczególne miejsce, w którym zaczyna się zarówno historia Poznania, jak i historia Polski. Na Ostrowie Tumskim znajduje się słynna katedra – Bazylika Archikatedralna pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Jest to pierwsza katedra na ziemiach polskich. Można zwiedzać zarówno wnętrze tej wyjątkowej świątyni, jak i jej podziemia.

Cytadela

By zaznać nieco odpoczynku, z pewnością warto przejść się na poznańską Cytadelę. Cytadela to wspaniały park, w którym cudownie jest spędzić niedzielne popołudnie. Znajduje się tam Muzeum Armii „Poznań” czy Muzeum Uzbrojenia. Ponadto znaleźć tam można plenerowy park sprzętu wojskowego, który stanowi największą atrakcję. Cytadela zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Stary Browar

Stary Browar obecnie jest galerią handlową. Warto go zobaczyć ze względu na niezwykłą architekturę. Jest to z pewnością jedna z piękniejszych i bardziej eleganckich galerii handlowych w Polsce. Stary Browar można zwiedzać z przewodnikiem.

CK Zamek

Będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba odwiedzić Dawny Zamek Królewski, zwany obecnie CK Zamkiem. Jest to niezwykły obiekt kulturalny. Znajduje się tu Kino Pałacowe oraz Teatr Animacji dla dzieci. Można tam również znaleźć różne ciekawe wystawy czasowe.

Teatry

Warto wybrać się do poznańskich teatrów. W Poznaniu istnieje ich wiele, trzy najważniejsze z nich to: Teatr Polski, Teatr Nowy oraz Teatr Wielki. Teatr Polski oraz Teatr Nowy oferują wiele spektakli na bazie klasycznych lub współczesnych sztuk – każdy znajdzie tam coś dla siebie. Zaś dzięki Teatrowi Wielkiemu przenieść się można do operowego świata. Warto także zwrócić uwagę na te trzy teatry od strony ich niezwykłej architektury.

Kina studyjne

W Poznaniu warto odwiedzić bardzo klimatyczne kina studyjne. Polecane jest zwłaszcza Kino Muza, z trzema różnymi salami. Godnym uwagi jest także Kino Rialto.

Plac Wolności

Będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba zajrzeć na Plac Wolności, na którym znajduje się dość niecodzienna fontanna. Plac Wolności otaczają bardzo ciekawe zabudowania.

Malta

Będąc w tym mieście z dziećmi, koniecznie trzeba się wybrać nad jezioro Malta. To miejsce obfituje w różne atrakcje, można tam znaleźć m.in. plażę czy tor saneczkowy. Nieopodal Malty znajduje się Nowe Zoo, do którego można dojechać kultową ciuchcią „Maltanką”. Przy jeziorze Malta znajdują się również Termy Maltańskie – tu można zażywać wodnych zabaw o każdej porze roku.

Jeżyce

Jeżyce to zdecydowanie najbardziej urokliwa dzielnica Poznania. Posiada ona niepowtarzalny klimat. To tu działa się akcja powieści Musierowicz z serii „Jeżycjada”. Bardzo miło jest przespacerować się wśród wspaniałych jeżyckich kamienic.