Menu Zamknij

Top 5 regionalnych potraw spod Tatr

Podhale to niezwykle ciekawy turystycznie rejon Polski. Turystów przyciąga między innymi zapierającymi dech w piersi górskimi krajobrazami. Zakopane, jak i okoliczne miejscowości, to fantastyczne miejsce na weekendowy wypad z rodziną czy przyjaciółmi. Oprócz wymagających wędrówek po tatrzańskich szlakach znajdziemy tam także wiele przykładów tradycyjnej podhalańskiej architektury, w deszczową pogodę zwiedzimy ciekawe muzea, takie jak Muzeum Tatrzańskie czy Willa „Koliba”, natomiast na spragnionych wodnych atrakcji czekają nowoczesne kompleksy term w Chochołowie i Białce Tatrzańskiej. Po dniu pełnym atrakcji nie ma lepszej okazji do spróbowania regionalnej kuchni. Co jednak wybrać? Z jakich specjałów słynie kuchnia Tatr? Oto nasze TOP 5 najciekawszych potraw podhalańskich.

Moskole

Moskole są to placki przygotowywane z ugotowanych ziemniaków. Najprostsze przepisy dodają do nich tylko mąkę, wodę i sól, czasem także jajko. Tradycyjnie wypieka się je na blasze w piecu kuchennym. W dzisiejszych czasach popularniejsze jest ich smażenie na patelni. Najlepiej smakują z dodatkiem skwarek czy smażonej cebuli. Równie dobrze prezentują się okraszone masłem czy gęstym gulaszem mięsnym. Innym popularnym dodatkiem do moskoli jest podhalańska bryndza czyli podpuszczkowy ser wytwarzany z mleka owiec.

Kwaśnica

Kapuśniaki znane są na terenie całej Polski. Czym różnią się jednak od podhalańskiej kwaśnicy? Ta góralska zupa przygotowywana jest z mocno kiszonej kapusty i gotowana na wywarze z wędzonych żeberek. Do jej wykonania nie używa się żadnych warzyw poza ziemniakami. Jest ona bardzo intensywna i aromatyczna w smaku. Od zwykłych kapuśniaków różni się też większą stopniem zakwaszenia. Fantastycznego aromatu nadaje jej zawartość dużej ilości czosnku i majeranku. Jest to idealna zupa na mroźne, deszczowe dni. Wyśmienicie rozgrzewa i syci na długo.

Placek po zbójnicku

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi, czy było to Podhale czy przybył do nas z terenów Słowacji. Niemniej jednak, placek po zbójnicku cieszy się obecnie na Podhalu dużą popularnością. Przygotowuje się go ziemniaków, mąki, cebuli, słoniny, smalcu, jajek i przypraw. Wyśmienicie komponuje się z gęstym i sycącym gulaszem mięsnym. Można go także zjeść polanego gęstą śmietaną. Popularnym dodatkiem do placka po zbójnicku są także ogórki kiszone. Dobrze syci po długim dniu na górskim szlaku.

Grillowane oscypki z konfiturą z żurawiny

Prawdziwy klasyk z Podhala. Grillowany oscypek z dodatkiem żurawiny zjemy i na zatłoczonych Krupówkach i w tatrzańskich schroniskach. Jest to chyba najbardziej rozpoznawalne danie spod Tatr. Oscypek tradycyjnie wytwarza się z mleka owiec i następnie poddaje procesowi wędzenia. Oscypek na zimno charakteryzuje się twardą konsystencją, jednak po podgrzaniu staje się delikatniejszy. Miękki, gorący grillowany oscypek i słodko-kwaśna konfitura z żurawiny komponują się idealnie. Jest to świetny pomysł na przekąskę między posiłkami czy przystawkę przed obiadem.

Podhalańska jagnięcina

Podhale słynie z bardzo dobrej jakościowo jagnięciny. W 2012 roku została ona wpisana do rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. W smaku jest delikatna i soczysta, lekko przypomina mięso sarny. Będąc na Podhalu warto spróbować między innymi kotlecików z jagnięciny podanych na przykład z pieczonymi ziemniaczkami i sosem balsamicznym. Niezwykle apetycznie prezentuje się także pieczony comber jagnięcy z dodatkami czy korzenne filety z jagnięciny marynowane w przyprawach. Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba spróbować tego rarytasu.