Menu Zamknij

Posadzka z mikrocementu – jak ją czyścić i o nią dbać

Mikrocement należy do tych powierzchni, które prezentują się niezwykle efektownie. Aby jednak przez cały czas użytkowania spełniał swoje zadanie i był atrakcyjny pod względem wizualnym, trzeba o niego odpowiednio dbać. Tylko pod tym warunkiem długo nam posłuży. Dobra wiadomość jest taka, że jego pielęgnacja nie jest nazbyt absorbująca ani skomplikowana. Trzeba jedynie pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Eliminowanie zagrożeń

Posadzka z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania przede wszystkim w tych miejscach, które są narażone na duży ruch. Z pewnością będzie to wejście do mieszkania lub domu. Wnoszenie do wnętrza piasku na butach będzie czynnikiem przyspieszającym proces destrukcji powierzchni. Najmniej natomiast zużyje się w miejscach, w których nie ma czynników przyspieszających zużywanie powierzchni, na przykład w sypialni. Mając to na uwadze, warto zadbać o umieszczenie przed wejściem wydajnych wycieraczek, dzięki czemu unikniemy wnoszenia do domu elementów, które spowodują szybkie zużywanie się posadzki z mikrocementu. Jeśli już dojdzie do zabrudzenia, trzeba jak najszybciej usunąć je zmiotką lub odkurzaczem z miękką szczotką.

Mycie i czyszczenie posadzki

Jeśli chodzi o mycie i czyszczenie posadzki z mikrocementu na mokro, to po wcześniejszym odkurzeniu lub zamieceniu najlepiej użyć mopa z mikrofibry, a także nieagresywnego płynu do podłóg. Do tego z pewnością będzie nam też potrzebna letnia woda. Jeżeli płyn w swoim składzie będzie posiadał wosk, to przy okazji odpowiednio zakonserwujemy podłogę. Do codziennej pielęgnacji powierzchni możemy używać neutralnego mydła lub detergentów o naturalnym pH. Jeśli mamy do czynienia z większym zabrudzeniem, powinniśmy użyć w procesie czyszczenia miękkiej, wilgotnej ściereczki z detergentem. Gdy dojdzie do rozlania cieczy, musimy jak najszybciej usunąć ją ściereczką, tak jak ma to miejsce w przypadku dywanu czy drewnianego parkietu.

Działanie w szczególnych przypadkach

Trzeba pamiętać, że zaschnięte kolorowe ciecze mogą doprowadzić do przebarwień powierzchni. Szczególnie chodzi tu o substancje, które z natury posiadają intensywną barwę – zwłaszcza buraki i kurkuma. Jeżeli nasza podłoga z mikrocementu bardzo się zabrudzi, pod żadnym pozorem nie można używać materiałów ściernych. Detergenty o silnym działaniu, takie jak aceton czy czysty alkohol również mogą uszkodzić nawierzchnię. Dlatego nigdy nie wolno ich używać, chyba że wcześniej je rozcieńczymy i zastosujemy niskie stężenie. Jeśli się na to zdecydujemy, to po całej operacji trzeba przemyć powierzchnię letnią wodą.

W jaki sposób przemieszczać meble?

O podłogę z mikrocementu należy dbać tak samo, jak o powierzchnie żywiczne czy drewniane. Nie wolno przesuwać po nich ciężkich elementów, jeśli nie zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Meble można na przykład wyposażyć w filcowe, silikonowe lub korkowe podkładki. Dzięki temu unikniemy zarysowań. Jeśli posiadamy meble na kółkach, to powinny być one wykonane z miękkiego tworzywa, na przykład kauczuku lub gumy. O powierzchnię z mikrocementu trzeba także odpowiednio zadbać po zabezpieczeniu jej poliuretanem. Dobę po przeprowadzeniu tej czynności można rozpocząć delikatną eksploatację. Należy jednak pamiętać, że całkowite utwardzenie następuje po upływie tygodnia. Dlatego przed upływem siedmiu dni nie powinniśmy przykrywać podłogi, aby zapewnić jej odpowiednie oddychanie.

Co może zniszczyć mikrocement? Na pewno niewłaściwe stosowanie zabezpieczeń podczas prac montażowych. Poza tym niezabezpieczone nogi mebli. Warto też wspomnieć o zalegającym na podłodze piasku i innych twardych zabrudzeniach. Mikrocement jest podatny na uszkodzenia, gdy zastosujemy niewłaściwe utwardzanie powierzchni podłogowej. Może mu także poważnie zaszkodzić aceton lub czysty alkohol.