Menu Zamknij

Mazurskie regionalne potrawy – co zjeść w krainie wielkich jezior

Warmia i mazury to region naszego kraju, który od lat zyskuje na popularności wśród turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych. nic dziwnego, przepiękne widoki – teren usiany jeziorami sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Ludzie bardzo zapracowani znajdą tutaj wytchnienie i oazę ciszy i spokoju by naładować wyczerpane baterie życiowe. Nie ważne z jakiego powodu tutaj przyjedziesz, masz 100 % pewności, że opuścisz to miejsce wypoczęty. A będąc w tej malowniczej mazurskiej krainie grzechem byłoby nie spróbować wyśmienitej lokalnej kuchni. jej współczesna forma powstała jako wynik przenikania się wzajemnie kuchni staropolskiej z kuchnią niemiecką oraz kuchnią kresów polskich. Dlatego jest tak bardzo intrygująca i należy skosztować jej specjałów. Prostota łączy się w nich z doskonałym smakiem.  Poznajmy kuchnię warmijsko – mazurską bliżej. Zaczynajmy naszą przygodę.

Kuchnia mazurska – tradycja

Dawno temu rodowici Mazurzy przygotowywali potrawy z tego wszystkiego w co mogli zaopatrzyć się w naturze. Wykorzystywali otaczającą ich przyrodę, jeziora, lasy, pola. Dzięki temu ich dieta była naturalna i bardzo zdrowa, grzyby, jagody i ryby zapewniały im dobrą kondycję. Posiłki naszych przodków były proste i syte.

Głównym składnikami jakie były wykorzystywane w gotowaniu posiłków były: ziemniaki, kasza gryczana gruba, kapusta kiszona, pieczywo, produkty mączne, ryby i nabiał. Chętnie też spożywano potrawy mleczne na bazie mleka, śmietany i twarogu i jaj. Mięso jadano jedynie na Święta aby podkreślić  wyjątkowość tych chwil. Spożywano podczas uroczystości takie specjały jak: kiełbasa  i kaszanka długo wędzona z kaszy jęczmiennej i podrobami. Mięso wołowe, wieprzowe oraz drobiowe przygotowywano razem z kluskami lub ziemniakami. Często przygotowywano zupę na bazie krwi dodając do niej suszone owoce.

Kuchnia mazurska z uwagi na bliskość jezior dużą uwagą obdarza wszelkie ryby. spożywano ich na Warmii całkiem sporo, dania rybne przygotowywane były głównie w okresie Wielkiego Postu na wszelkie dostępne sposoby. Ryby gotowano, pieczono, smażono, wędzono. Najpopularniejszym gatunkiem był śledź. do posiłku zawsze podawano pajdę żytniego chleba. Słodkie ciasta podobnie jak mięso były przygotowywane jedynie z okazji Świąt.

Kuchnia mazurska – tradycyjne potrawy tego regionu

Współczesna kuchnia warmijska szczodrze korzysta z tradycji przeszłych pokoleń. w dalszym ciągu w miejscowych restauracjach można skosztować tradycyjne potrawy Warmii i Mazur. Oto krótka lista specjałów, które warto spróbować będąc w krainie jezior.

  • Stynka

Ta ryba jest wyjątkowa. Jej mięso ma charakterystyczny zapach, inny od tego jaki znamy. Stynka pachnie świeżym ogórkiem jakby wprost zerwanym i przekrojonym. Ryba jest łagodna a ości tak miekkie, że nikomu nie stanie się krzywda.

  • Sękacz

To ciasto piecze się na roźnie, potrzebne są do tego dwie osoby i półtorej godziny. Rożen się obraca nad ogniem i nieustannie polewa się ciastem, które spływając tworzy malownicze sople na wypieku. Ciasto po upieczeniu potrafi ważyć nawet 3 kg, ale smak jest obłędny.

  • Dzyndzałki z hreczką

Są to pierogi z oryginalnym farszem, które po prostu trzeba skosztować. Farsz przygotowuje się z kaszy gryczanej i pokrojonych jaj ugotowanych na twardo, wędzonego boczku i cebulki. Omaszcza się je skrzeczkami – skwarkami z boczku bądź słoniny. Dodaje się do nich hreczkę – grykę.

  • Brukowiec

Na Mazurach w czasie Świąt Bożego Narodzenia na stołach można spotkać brukowiec. Jest on podobny do piernika, jednakże na wierzchu ciasta są grudki, które łudząco przypominają bruk uliczny.

  • Plińce z pomoćką

Plińce to placki ziemniaczane z puszystą masą zrobioną z twarogu. Serwuje się je z pomoćką a więc polane śmietaną.

Będąc na Warmii i Mazurach warto skosztować tych specjałów.