Menu Zamknij

Skuteczne sposoby na czystą zmywarkę

Zmywarka jest sprzętem kuchennym, który jeszcze kilka lat temu uznawany był za luksusowy, z kolei dziś gości już w niemal każdym domu. Nowoczesna zmywarka pozwala na szybkie i efektywne mycie naczyń, przy jednocześnie znacznie mniejszym zużyciu wody. Urządzenia te posiadają szereg nowoczesnych, praktycznych funkcji, które znacznie ułatwiają codzienne obowiązki. Aby jednak móc w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z używania zmywarki, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o jej czystość. Jak prawidłowo pielęgnować zmywarkę, aby optymalnie spełniała swoje funkcje i mogła służyć nam jak najdłużej?

Dlaczego czyszczenie zmywarki jest tak ważne? 

Regularne i staranne czyszczenie wnętrza zmywarki jest kluczowe zarówno dla utrzymania sprzętu w odpowiedniej kondycji, jak i dla skuteczności jego działania. Zabrudzenia z niedomytej zmywarki mogą blokować odpływ wody lub filtr, w który wyposażone jest urządzenie. Mogą one także przykleić się do mytych naczyń lub garnków, niwecząc tym samym proces ich czyszczenia. Co więcej, zalegające w zmywarce zanieczyszczenia i resztki jedzenia mogą powodować nieprzyjemny zapach, który przenosi się na naczynia, a także rozprzestrzenia w kuchni przy każdym otwarciu urządzenia.  

Na braku regularnej i odpowiedniej pielęgnacji zmywarki ucierpią nasze naczynia, sama zmywarka, jak również – w dalszej perspektywie – nasze portfele. Zaniedbany sprzęt jest bowiem znacznie bardziej podatny na usterki, które kosztować nas będą znacznie więcej niż jego czyszczenie.   

Jak często czyścić zmywarkę? 

Aby móc mówić o odpowiedniej i regularnej pielęgnacji zmywarki, powinniśmy czyścić: 

  • koszyczki na naczynia i wyjmowane części raz na tydzień lub dwa, 
  • filtry co najmniej raz na dwa tygodnie, 
  • całe wnętrze zmywarki raz na dwa miesiące.  

Koszyczki oraz wszelkie mobilne elementy zmywarki wystarczy przetrzeć gąbką lub umyć pod bieżącą wodą, podobnie jak filtry. W przypadku starannego mycia całego wnętrza urządzenia warto natomiast zastosować nieco bardziej zaawansowane sposoby konserwacji.  

Sposoby na czyszczenie zmywarki 

Jak czyścić zmywarkę? Przede wszystkim regularnie i skutecznie, a jednocześnie z zachowaniem bezpieczeństwa dla sprzętu. Urządzenie możemy skutecznie wyczyścić zarówno przy pomocy gotowych, kupionych w sklepie środków, jak i domowych sposobów.  

 

Do czyszczenia zmywarki domową metodą potrzebne będą: 

  • ocet, 
  • soda oczyszczona, 
  • woda, 
  • kilka plastrów cytryny. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyjąć ze zmywarki wszystkie jej ruchome elementy oraz filtr, a następnie przetrzeć je gąbką lub ścierką i ułożyć ponownie na miejscu. Kolejnym krokiem jest przetarcie wewnętrznej strony drzwi zmywarki wilgotną gąbką. Po tym można już przystąpić do właściwego czyszczenia urządzenia.  

Do dwóch szklanek wlewamy po 200 mililitrów octu, jedną z nich wylewamy na dno urządzenia, drugą układamy w górnej jego części. Następnie w specjalnym koszyczku czy pojemniku umieszczamy tabletkę do zmywarki. Następnie wystarczy już tylko włączyć urządzenie na tryb intensywnego zmywania.  

Używany do czyszczenia zmywarki ocet skutecznie oczyszcza jej wnętrze, jednak może pozostawiać po sobie zbyt intensywny zapach. Aby zatroszczyć się dodatkowo o atrakcyjniejsze wrażenia zapachowe, warto przed rozpoczęciem mycia ułożyć w zmywarce spodek z kilkoma plastrami cytryny.  

Sposób na czystą zmywarkę profilaktyka 

Regularne czyszczenie zmywarki pozwala zachować dobrą kondycję urządzenia i przedłużyć jego żywotność. Dodatkowo warto także stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym efekty każdego mycia będą utrzymywać się znacznie dłużej.  

Przede wszystkim, przed włożeniem naczyń do zmywarki należy usunąć z nich największe zabrudzenia i resztki jedzenia. Pozwoli to znacznie oszczędzić filtr urządzenia. Podczas czyszczenia zmywarki warto zwrócić szczególną uwagę na jej drobne elementy oraz szczeliny i załamania. To właśnie w nich bardzo często gromadzą się często niezauważalne zabrudzenia i resztki.  

Warto stosować również specjalną sól do zmywarki, która skutecznie zmiękcza twardą wodę. Dzięki temu na czystych naczyniach nie znajdziemy nieestetycznych osadów z kamienia.